دانشکده

مزایای انتخاب یک استراکچر مناسب

یک سیستم نصب با کیفیت در پروژه های خورشیدی به گونه ای طراحی می شود که از تمام فاکتورهای محیطی جهت افزایش انرژی تولیدی خروجی بهره ببرد ودرنهایت نیاز کارفرما را تامین کند. درادامه به مزایای انتخاب یک سیستم نصب یا درواقع استراکچر مناسب می پردازیم:

1- بازده سیستم های خورشیدی

جالب است بدانید که طول عمر مفید سیستم ها ی خورشیدی  به صورت جدی تحت تاثیر اثرخوردگی می باشد. درواقع ، شرایط جوی مانند رطوبت و کلر می توانند باعث تخریب سازه ها و مقاطع بشوند. بازده پنل در لغت به معنای قابلیت پنل مدنظر ما درمیزان انرژی خورشیدی که میتواند به انرژی الکتریکی تبدیل کند و این عدد به صورت مستقیم برنوع استراکچری که انتخاب می کنید تاثیر می گذارد.دراین راستا طراح باید متریال مناسبی را برای استراکچر انتخاب کند که درواقع هرینه های کلی صاحب نیروگاه را  نه تنها در ابتدای پروژه بلکه در طول 25 سال کاهش دهد.

 

2- افزایش میانگین تولید/ عملکرد

طراحی سازه یک بخش بسیار مهم در پروژه های فتوولتائیک محسوب میشود. خب واضح است که بازده تبدیل انرژی خورشیدی به الکتریسیته به صورت مستقیم به میزان تابش مستقیمی که به سطح پنل برخورد می کند وابسته است. درواقع بهتر است بگوییم، جدا از تاثیرات میرایی جوی، جذب انرژی خورشیدی به فاصله ی زمین از خورشید و زاویه ی تیلت زمین به نسب خورشید بستگی دارد که این عامل توسط استراکچر قابل تغییر و کنترل است. یک زوایه ی مناسب یعنی یک نیروگاه با بازده بالاتر.

 

3- دوام سیستم

وقتی میخواهیم دوام یک سیستم نصب را مورد بررسی قرار دهیم، درابتدا باید ببینیم این المان در معرض چه عوامل محیطی می باشد. پس در هنگام انتخاب استراکچر مناسب، سوالات زیر را در نظر بگیرید؟

آیا این سازه قرار است در نزدیکی هوای بسیار خورنده ی ساحل دریا قرار بگیرد؟

آیا این سازه تحمل دمای بسیار بالای مناطق بیابانی را دارد؟

آیا این سازه تحمل بار باد در یک منطقه ی جغرافیایی خاص را دارد؟

این نکته را در نظر بگیرید ، که حتی در شرایط محیطی عادی و دارای حداقل عوامل مخرب، دوام سازه هم چنان حائز اهمیت است زیرا ماسیستم ها را برای یک طول عمر 25 ساله بررسی می کنیم و قطعا این عوامل در دراز مدت تاثیر خودرا خواهند گذاشت.

 

4- راحتی نصب  و نگهداری سازه

یک استراکچر خوب باید به صورت قطعه و قطعه و دارای قسمت های مجزا یا به اصطلاح ماژولار باشد تا منجر به صرفه جویی در هزینه های نصب و زمان شود. از این رو، استراکچرهای از پیش مونتاژ شده باعث کاهش  خطر حوادث غیر متقربه که نصاب را درهنگام نصب و بهره برداری به ویژه در بام ها تهدید می کند می شود.  به عبارت دیگر دراین موارد، نصاب به زمان و ابزار و لوازم بسیار کمتری در طول نصب سازه نیاز خواهد داشت که همین امر احتمال خطرات و صدمات را به صورت چشمگیری کم میکند.

 

5- منافع مالی 

وقتی ما درمورد انتخاب مناسب استراکچر صحبت می کنیم، درواقع بحث ما تنها در ارتباط با نصب ، جایگزینی یا تعمیرات نیست. قطعا هزینه های پروسه های اداری و بازده کم سیستم به همان اندازه اهمیت دارد. هرچه سازه کم دوام تر باشد، شما به زمان بیشتری برای جایگزینی تمام سیستم نیاز خواهید داشت. برای مثال ، شما اتومبیل بی کیفیتی را درنظر بگیرید که در ابتدای خرید آن برای شما خیلی کم هزینه بوده است، درواقع اگر افزایش مصرف سوخت و هزینه های سرسام آور تعمیر و نگهداری این اتومبیل در دراز مدت در نظر می گرفتید، خواهید دید که به مراتب هزینه های خیلی بیشتری برای شما بر جای میگذارد. همین مثال برای سیستم های خورشیدی هم قابل استفاده است. دقت کنید ، هر نوع سیستم خورشیدی باید با کیفیت، انعطاف پذیرو مقاوم در عمل باشد. هر نوع متریالی که استفاده می کنید، آهن یا آلومینیوم ، تمامی مقاطع، بست ها و پیچ و مهره ها باید با کیفیت و مطابق با استاندارد باشند.

 

نتیجه گیری

وقتی می خواهیم یک سیستم نصب خورشیدی را انتخاب کنیم. انتخاب های زیادی از استراکچرهای بسیار ارزان گرفته تا سازه های پیشرفته و مهندسی شده در مقابل روی شما خواهد بود. از آنجایی که سیستم های خورشیدی و سایت محل راه اندازی آن ها باهم متفاوت هستند، مطالعات مناسب و دقیق باید صورت بگیرد تا مطمئن شویم که بهترین و مناسب ترین سازه برای هر مورد خاص انتخاب شده است.آهن با گرید پایین و غیر استاندارد، مثل نمونه هایی که در براکت ها و پیچ های معمولی استفاده می شود واقعا گزینه ی مناسبی برای شما نخواهد بود حتی اگربا قیمت های وسوسه انگیزی ارائه شوند. استراکچر خورشیدی همانند ریشه های  درختی است که شاخه ها و تنه را دربرگرفته است. بنابراین یکتنه ی  قوی می تواند اساس و بنیاد استواری رابرای نگهداری پنل ها به صورت ایمن فراهم کند. درنهایت، یک استراکچر مناسب باید ماژولار و دارای قطعات با کیفیت باشدتا ایمنی اساسی رابرای هر دونوع پنل دارای فریم و یا بدون فریم فراهم کند . مشخصاتی مانند نصب آسان، مقاومت دربرابر خوردگی ، ابعاد بهینه ، زمان مونتاژ کوتاه، حداکثر دوام و قیمت مناسب دربرابر شرایط سخت محیطی بسیار حائز اهمیت می باشند. بنابه مشخصات خاص پروژه، سازنده ای را انتخاب کنید که نیاز شما را با ارائه ی محصول باکیفیت  بالا برآورده می سازد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *